Loading Events

All Events

Magnus Öström – drums
Dan Berglund – bass
Fredrik Ljungkvist – sax
Verneri Pohjola (FI) – trumpet
Ulf Wakenius – guitar
Joel Lyssarides – piano

E.S.T. 30 är en hyllning till en av Sveriges genom tiderna mest inflytelserika jazzensembler, Esbjörn Svensson Trio, E.S.T. Förra året var det trettio år sedan trion bildades av pianisten och kompositören Esbjörn Svensson (1964–2008), trumslagaren Magnus Öström och basisten Dan Berglund. De var innovativa, fria och personliga i sitt musikskapande, släppte in element från konstmusiken, rock, pop och techno i jazzen. Under sina femton år blev E.S.T. en viktig komponent i europeisk jazz och nådde världsrykte. År 2008 upplöstes gruppen till följd av Esbjörn Svenssons tragiska bortgång, men musiken har aldrig tystnat och intresset för E.S.T. är intakt.

Hyllningsensemblen E.S.T. 30 har tillkommit på Dan Berglunds och Magnus Öströms initiativ. Tillsammans med vänner, stjärnmusiker, skänker de nytt liv åt musiken som föddes i E.S.T.

Dan Berglund och Magnus Öström har båda efter E.S.T. varit engagerade i flera olika samarbeten. De har spelat på jazzfestivalen i Ystad, Dan Berglund med Jan Lundgren och med Tonbruket och Magnus Öström med Lars Danielsson bland annat i dennes projekt ”Liberetto”.

Fredrik Ljungkvist är renommerad saxofonist och klarinettist. Han tilldelades Jan Johanssons minnesfonds stipendium 2022.

Verneri Pohjola från Finland är trumpetare och kompositör. Han har gett ut en lång rad album, varav det senaste, ”Monkey Mind”, släpptes förra året.

Gitarristen Ulf Wakenius är en av Sveriges främsta jazzmusiker på den internationella jazzscenen. Oscar Peterson, som han samarbetade med i många år, betraktade Ulf Wakenius som ”en av de största gitarristerna”.

Pianisten och kompositören Joel Lyssarides har på kort tid etablerat sig i den svenska jazzeliten. Förra året fick han en Grammisnominering i kategorin Årets jazzalbum för sin tredje skiva ”Stay Now” (2022).

Dela med er på våra sociala plattformar!

Till toppen