Loading Evenemang

Alla Evenemang

Photo: Steven Haberland

Richard Galliano (FR) – accordion
Paolo Fresu (IT) – trumpet, flugelhorn
Jan Lundgren – piano

Projektet Mare Nostrum började som ett samarbete om tre konserter i Sverige med tre av Europas främsta jazzmusiker. I år firar Paolo Fresu, Richard Galliano och Jan Lundgren tjugo år med Mare Nostrum och sitt fjärde album tillsammans, ”Mare Nos-trum IV”.
Paolo Fresu, prisbelönt trumpetare, flygelhornist och kompositör från Italien, har spelat in över trehundrafemtio album. Han grundade 1988 den internationella jazzfestivalen Time in Jazz i sin födelseort Berchidda på Sardinien och är sedan starten dess konstnärlige ledare.
Ackordeon- och bandoneonvirtuosen Richard Galliano från Frankrike, tillika kom-positör, hör till världens främsta jazzmusiker, har samarbetat med flera av Frankrikes mest profilerade sångare, såsom Juliette Gréco, och är också ett namn inom klassisk musik med skivinspelningar för skivbolaget Deutsche Grammophon. Hans senaste album, ”Around Gershwin” (2024), är en impressionistisk hyllning till kom-positören med musik av såväl Richard Galliano som George Gershwin samt tidigare impressionistiska kompositörer som Gabriel Fauré.
Jan Lundgren från Sverige är internationellt verksam och hyllad jazzpianist och kompositör samt konstnärlig ledare för Ystad Sweden Jazz Festival. Han tog initia-tivet till festivalen och grundade den tillsammans med Thomas Lantz 2010. Ystad är hans hemstad sedan 2005.
”Mare Nostrum IV” innehåller trions kompositioner och arrangemang av tidlösa klassiker som ”La vie en rose”. I musiken återspeglas de tre musikernas individuella influenser från jazz, folkmusik och klassisk musik och det melodiska, vackra och känslomättade uttryck som är Mare Nostrum.

Dela med er på våra sociala plattformar!

Till toppen