Loading Events

All Events

Ballaké Sissoko (ML) – kora
Vincent Segal (FR) – cello
Émile Parisien (FR) – saxophone
Vincent Peirani (FR) – accordion

Sissoko Segal Parisien Peirani är ett samarbete mellan fyra virtuoser som slagit sig samman, eller snarare slagit samman två instrumentalduor som var och en framgångsrikt utforskat olika musikaliska uttryck: Ballaké Sissoko på kora och Vincent Segal på cello samt Émile Parisien på saxofon och Vincent Peirani på ackordeon. Resultatet är en exceptionell kvartett.

Ballaké Sissoko från Mali är en av världens främsta koraspelare. Det västafrikanska stränginstrumentet klassificeras som en harpluta med tjugoen strängar. Koramästaren Ballaké Sissoko har ett långt samarbete med Vincent Segal, internationell jazzcellist. Duon har gett ut två album, ”Chamber Music” (2009) och ”Musique de nuit” (2015).

Två album har också kvartettens andra duo, sopransaxofonisten Émile Parisien och ackordeonisten Vincent Peirani, gett ut: ”Belle époque” (2014) och ”Abrazo” (2020). Både Émile Parisien och Vincent Peirani har tidigare framträtt på jazzfestivalen i Ystad, den senare så sent som förra året i en bejublad solokonsert i Klosterkyrkan. Émile Parisien har medverkat på två jazzfestivaler i Ystad, 2020 och 2021, dels i ett samarbete med Jan Lundgren och Lars Danielsson, dels med sin kvartett.

Sissoko Segal Parisien Peirani gav förra året ut sitt första album, ”Les Égarés”. Musiken, från koratradition till nya kompositioner, känner inga genregränser och rymmer element och influenser från de fyra musikernas horisonter: jazz, folkmusik, kammarmusik, avantgarde. Titeln betyder ”de vilsna” och vilsenheten är ett kreativt tillstånd. Vincent Peirani förtydligar de fyras konstnärliga inställning: ”Man går utan att veta vart man är på väg, driver följsamt runt, ger efter för nöjet att vara vilse.” Timo Kangas recenserade ”Les Égarés” i Lira (26/5 2023) och fann ”en genrelös musikalisk mix där jazz, Mali, cumbia, tango, Balkan, klezmer, kammarmusik, iberiska impulser och så mycket annat ryms inom ramarna för dess ramlösa fusion”.

Dela med er på våra sociala plattformar!

Till toppen