Möt ett team av passionerade människor som är den drivande kraften bakom Ystad Sweden Jazz Festival.
YSJF drivs av en kommitté på 14 personer och en stor grupp av frivilliga volontärer – alla utan ersättning.
Vi är en icke-vinstdrivande förening med missionen att presentera den bästa jazz på jorden i den medeltida köpstaden Ystad.

Allt började 2010 och vi är nu inne på det tolfte året.

Thomas Lantz
Thomas LantzPresident
Phone: +46 76 105 21 44
E-mail: thomas@ystadjazz.se
Jan Lundgren
Jan LundgrenArtistic Director
Percy GustavssonEconomy
Phone:
E-mail: percy@ystadjazz.se
Bo Lönnerblad
Bo LönnerbladSenior Advisor
Phone: +46 73 352 17 03
E-mail: bo@ystadjazz.se
Itta Johnson
Itta JohnsonPress & Marketing
Phone: +46 70 580 99 15
E-mail: itta@ystadjazz.se
Marie Juhlin
Marie JuhlinCantin/Travel / Shop / Café
Phone: +46 70 718 68 76
E-mail: marie@ystadjazz.se
Lisbeth Nilsson
Lisbeth NilssonVolunteers
Phone: +46 70 551 98 51
E-mail: lisa@ystadjazz.se
Bryan Ralph
Bryan RalphEditor
Phone: +46 72 547 89 95
E-mail: bryan@ystadjazz.se
Kjell Ulmfeldt
Kjell UlmfeldtContracts
Phone: +46 76 836 51 06
E-mail: kjell@ystadjazz.se
Sten Wärnfeldt
Sten WärnfeldtTechnical Production Manager
Phone: +46 706 386 396
E-mail: tech@ystadjazz.se
Curt Hansson
Curt HanssonWebmaster
Phone: +46 76 173 90 10
E-mail: curt@ystadjazz.se
Charlotta Blom
Charlotta Blom
Phone: +46 70 947 77 99
E-mail: charlotta@ystadjazz.se
Jette Christiansen
Jette ChristiansenTransport Services
Phone:
E-mail: jette@ystadjazz.se
Ylva ZurowskaRepresentant Musik i Syd
Mats Holtne
Mats HoltneRepresentant Musik i Syd